Geçmişten günümüze insan hakları belgeleri konu özeti

GEÇMİŞTEN BU GÜNE İNSAN HAKLARI

Hammurabi Kanunları :MÖ 1800 lü yıllarda Babil krali hammurabi tarafından ortaya konumuştur.Dişe diş göze göz kanunu benimser.Kim ne suç işlemişse aynısı ona yapılırdı.
Veda hutbesi : MS 632 yılında Hz . Muhammed (s.a.v) tarafından tüm müslümanları toplayıp birçok konuda insanlara verdiği öğüdü kapsar.
Magna Cartha : MS 1215 İngilterede kral yurtsuz John un imzalamış olduğu belgedir.Kralın bile yasalardan üstün olmadığını kabul etmiştir.
Kanuni Sultan Süleyman ın Kanunları : 1520. Osmanlı hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman tüm işlerini çıkardığı kanunları temel alarak yapmıştır.
İnsan Hakları ve Yurttaşlık Bildirgesi : 1789 Fransız milli meclisinde kabul edilen insanların haklarına önem veren bir belgedir.Milliyetçilik eşitlik ve özgürlük fikirleri tüm dünyaya yayılmıştır fransız ihtilaliyle.
Kanuni Esasi : 1876 da 2. Abdulhamid tarafından imzalanmıştır.lk türk ve Osmanlı Anayasası olarak kabul edilir.Kişi hak ve özgürlüklerinin üzerinde duran bir anlaşma olmuştur.
İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi : 1948 yılında Birleşmiş milletler tarafından yayınlanmıştır.Dünyadaki tüm insaların eşit olduğunu ve aynı özgürlüklere sahip olduğunu anlatmaktadır.

You may also like...

4 Responses

  1. yusuf_1313 dedi ki:

    sagolun cok yardımcı oldunuz

  2. napcen dedi ki:

    işime yaramadı hiiiiiiçç

  3. Faysal dedi ki:

    Sagolun var olun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir