Nitelikli İnsan ve Meslek Seçimi Konu Özeti

NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ VE GİRİŞİMCİLİK

İnsanlar her mesleğin hizmetinden yarar­lanmaya ihtiyaç duyar. Bu hizmetlerden yararlanan insanlar hayatlarını rahat ve mutlu sürdürürler.
İnsanlar, yaşamlarını devam ettirmek ve geçimlerini sağlamak amacıyla çeşitli işlerde çalı­şırlar. İnsanlar, yaptıkları işlerin özelliklerine göre ikiye ayrılırlar.
Niteliksiz eleman, fiziksel güce dayalı iş­lerde çalışan kişilere denir.
Nitelikli eleman, iyi eğitim almış ve zihin gücüne dayalı işlerde çalışanlara denir,
Nitelikli insan;
• İşini iyi bir şekilde yapar.
• Daha üretkendir.
• Yenilik ve gelişmelere açıktır.
• Ülke ekonomisinin gelişmesine katkı sağlar.
• Tasarrufludur.
Nitelikli insan, eğitim yoluyla okullarda ye­tişir. Ülkemizde nüfus fazla olmasına rağmen, çe­şitli sektörlerde çalışan nitelikli eleman sayısı az­dır. Nitelikli eleman sayısının azlığı, yapılan işler­den gereken verimin alınmasını zorlaştırmakta­dır. Bu durum ülke ekonomisi için olumsuz sonuç­lar ortaya çıkarmaktadır.
Nitelikli eleman sayısının fazla olduğu ül­kelerin siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmişlik dü­zeyleri yüksektir.
Bu konuda yaşanan büyük sorunlardan biri “beyin göçü” adı verilen iyi eğitim almış ve çe­şitli niteliklere sahip kişilerin dış ülkelere göç et­mesidir. Bu durumun engellenmesi için nitelikli elemanlara uygun ve verimli çalışma şartları ha­zırlanmalıdır

HANGİ MESLEK

Meslek: Kişinin geçimini sağlamak için sürekli yaptığı işe meslek denir.
-İnsanlar mesleklerini ilgi yeteneklerine göre seçmelidir. Eğer istemediği işte çalışırsa başarısız olur ve kendini geliştiremez. Seçilen meslek insanın kişiliğine, yetene­ğine, ilgisine, aile durumuna, değerlerine ve amaçlarına uygun olmalıdır.
Meslek seçimi, yaşam biçimini etkiler. Nerede yaşanacağı ve sosyal yaşantının nasıl düzenleneceği meslek seçiminde oldukça önem­lidir. İş şartları, kişiye sağladığı yaşam koşulları daha sonra kişinin verimli çalışmasını etkileyebilir.
Mesleğe yönlendirmenin doğru yapıldığı ülkelerde insanlar, mutlu oldukları ve sevdikleri işleri yaptıkları için çalışma alanlarındaki verimli­likleri artmaktadır. Bu durum ülke ekonomisine olumlu katkı yapmaktadır.
-Yanlış meslek seçiminde rol oynayan faktörler:
1- Ailenin yönlendirmesi
2- Çevreden etkilenme
3- Kişinin yeteneklerini tanımamış olma

5 Responses

 1. bir öğrenci dedi ki:

  Öncelikle çok güzel ama biraz daha detaylı olabilirmiş yani anlatmak istediğim bu konuda Osmanlı nasıl konumda işlev gerçekleştirdiğini bu konu olarak nasıl icraat ya da o zamanlarda bu konuda kimlerin görev aldığı, adları ve görevlerinin anlamları olabilir. Ama tabi ki insanları kendi isteği yönelişi ile yazması uygun sonuçta bu herkesi bilgilendiriyor ve bu güzel bir şey. Ama insanları biraz daha bilgilendirmek yani anlatmak istediğim insanlara biraz daha detay verilebilirdi. Ama bu da çok güzel olmuş ve güzel iş çıkarmışsınız. Bana bilgi edindirdiğiniz için teşekkür ederim. Umarım yorumumda bir şeyler anlatmışımdır tekrardan çok teşekkür ederim. (:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:

 2. sevda dedi ki:

  kim yapmışsa eline sağlık. Sevda erginciye selamlar

 3. bir kisi dedi ki:

  guzel bir site ama terbiyesiz reklamlar olmasaydı daha guzel ve uygun olurdu bizim yasımıza

 4. sanane dedi ki:

  cok kısa olmus cok kotu genede ısıme cok cok az olsada yaradı

 5. sananr dedi ki:

  güzel bir yazı ama çok kısa proje ödevi için yeterli değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir